گرچه در حال حاضر سفرهای زیادی در جهان اتفاق نمی افتد اما یادگیری در مورد مکان های مختلف ضرری ندارد. بعضی اوقات ما فقط با دیدن این مکان‌ها و تصور اینکه بتوانیم روزی در آینده به آنجا قدم بگذاریم، راضی می شویم.

معمولاً اگر قصد بازدید از کشور دیگری را داشته باشید، اولین قدم شما رزرو پرواز خواهد بود. اما گاهی اوقات شما قادر به نشستن در هواپیما و رفتن به هرجای دنیا نیستید. برای مثال لیست 5 کشور زیر که دارای فرودگاه نیستند را چک کنید.

 

 ۱. واتیکان

شهر واتیکان نه تنها یک شهر مستقل است بلکه کوچکترین کشور جهان نیز هست. این مکان با مساحت ۱۰۹ هکتار فرودگاه مخصوص به خود را ندارد، زیرا داخل رم "محاصره شده" است. رم، به عنوان نقطه مرجع، دارای دو فرودگاه بین المللی است. بازدید کنندگان می توانند به رم پرواز کنند و سپس به شهر / ایالت / کشور کوچک واتیکان بروند.  فرودگاه لئوناردو داوینچی-فیومیچینو رم در حدود ۱۸.۵ مایل از مرزهای شهر واتیکان فاصله دارد.

 

شهر واتیکان

 

۲. سن مارینو؛ پنجمین کشور کوچک دنیا

 سن مارینو نیز، به طور مشابه با وجود محاصره در ایتالیا فرودگاهی ندارد. سان مارینو به عنوان پنجمین کشور کوچک در جهان، از دسترسی هوایی رنج نمی برد زیرا تنها ۹ مایل با فرودگاه معروف بین المللی فدریکو فلینی فاصله دارد. برای ۳۳۰۰۰ ساکنان سن مارینو احساس بدی نداشته باشید، آنها در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان با یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه زندگی می کنند.

 

سن مارینو

 

۳. موناکو

 موناکو دومین کشور کوچک جهان است که از سه طرف توسط فرانسه و از یک طرف توسط دریای مدیترانه دربر گرفته شده است. برای رسیدن به موناکو، پس از نشستن در فرودگاه نیس فرانسه، باید با قایق یا ماشین سواری نیم ساعت مسیر را طی کنید. موناکو میزبان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مسابقات فرمول یک، جایزه بزرگ موناکو، با کوتاه ترین مسیر در میان تمام پیست‌های دنیا است.

 

کشور موناکو

 

 ۴. لیختن اشتاین

 به عنوان کوچکترین کشور جهان که با دو کشور مرز دارد (اتریش و آلمان)، لیختن اشتاین نیز بدون فرودگاه است. بازدید کنندگان باید از ایستگاه های راه آهن سوئیس یا اتریش یا با ماشین، قایق یا سیستم ریلی وارد شوند.  نزدیکترین فرودگاه سنت گالن-آلتنراین سوئیس است. لیختن اشتاین تقریباً هشت برابر از شهر لس آنجلس کوچکتر است و بزرگترین شهر آن تنها ۶۰۰۰ نفر ساکن دارد.  این کشور کوچک و قدرتمند است، زیرا بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه و کمترین بدهی ملی را دارد.