در ابتدای این مقاله باید متذکر شویم که حمل و نقل هوایی یکی از امن‌ترین راه‌های سفر است. شبکه امنیت هوایی، ( سازمانی است که درباره امنیت پروازها اطلاعات جامعی دارد) احتمال بروز یک حادثه مرگبار هوایی را 1 در 2.52 میلیون تخمین زده است. پس خیالتان راحت!

 

هواپیما

 

البته برخی از این شرکت‌های هواپیمایی، از خود رتبه بهتری به جا گذاشته‌اند که باعث اعتماد بیشتر مسافران به آن‌ها می‌شود. از موارد مهمی که در این رتبه‌بندی موثر است می‌توان به بازرسی‌های سازمان‌های دولتی و حاکم برخطوط هوایی یک کشور، تعداد سقوط‌های منجر به مرگ، ابتکارات ایمنی پرواز و میانگین سنی ناوگان هوایی اشاره کرد.

 

نکته جالب توجه این است که بیشتر این ایرلاین‌ها از پرواز در اروپا و آمریکا منع شده‌اند.

 

 

 

1.تارا ایر نپال Tara Air

 

تارا ایر

 

این هواپیمایی بیشتر در کوهستان‌های نپال پرواز می‌کند و در سال‌های 2010 و 2011 چندین مورد سقوط مرگبار داشته است

 

 

 

 

2. نپال ایرلاینز Nepal Airlines

نپال ایرلاینز در 8 سال گذشته شاهد 9 سقوط مرگبار بوده و این آمار وحشتناک باعث شده تا در کشورهای اتحادیه اروپا منع پروازی داشته باشد.

 

 

 

3. آریانا افغانستان Ariana Afghan Airlines

 

آریانا ایر

 

هواپیمایی ملی افغانستان 19 فروند از هواپیماهای خود را از دور خارج کرده و شاهد 7 حادثه مرگبار بوده است. آریانا هم اکنون 5 هواپیمای قابل استفاده دارد.

 

 

 

4. بلووینگ سورینام  Bluewing Airlines 

این ایرلاین به خاطر زیرپا گذاشتن قوانین امنیتی، از پرواز در کشورهای اتحادیه اروپا منع شده است. بلووینگ در چندسال گذشته سه هواپیما را از دست داده که دو مورد آن به خاطر سقوط بوده است.

 

 

 

5. کم ایر افغانستان Kam Air

 

کم ایر افغانستان

 

کم ایر هواپیمایی داخلی افغانستان است که به‌ خاطر سابقه ضعیف در زمینه امنیت پرواز، از ورود به کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا منع شده است.

 

6. تریگانا اندونزی Trigana Air service

هواپیماهای تریگانای اندونزی با 14 حادثه که 10 تای آن‌ها منجر به تخریب بدنه هواپیما شده است، فقط 1 ستاره از 7 ستاره سایت Airline Rating را به خود اختصاص داده‌ است.

 

 

 

7. اسکات قزاقستان SCAT Airlines