اطلاعات تبریز
کشور ایران
دین اسلام
جمعیت 1559000
زبان رسمی فارسی، ترکی
آب و هوا نیمه گرمسیری خشک
میانگین دما 12
سطح قیمت متوسط

تبریز کلانشهری در منطقه آذربایجان و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر، بزرگ‌ترین قطب اقتصادی منطقهٔ آذربایجان ایران و مناطق آذری‌نشین بوده و مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.تبریز یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده‌است؛ این شهر پایتخت سیاسی ایران در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها، صفویان و ولیعهدنشین ایران در دورهٔ قاجاریان بوده‌است.

اوج شکوفایی تبریز مربوط به دورهٔ ایلخانان است که در این زمان، پایتخت قلمرویی پهناور از نیل تا آسیای مرکزی بود. این شهر در سال ۱۵۰۰ میلادی و در زمان پایتختی صفویان به‌عنوان پنجمین شهر پرجمعیت جهان شناخته می‌شد و جمعیتش با استانبول –پایتخت امپراتوری عثمانی– برابری می‌کرد.

آب و هوای تبریز دارای چهار فصل می‌باشد. این شهر تابستانی ملایم و کوهستانی و زمستانی سرد دارد. در برخی روزهای زمستان در این شهر برف می‌بارد. میانگین بیشینه دما در این شهر ۱۸+ درجهٔ سانتی‌گراد و میانگین کمینه دما ۶٫۹+ درجهٔ سانتی‌گراد است؛ و میانگین بارش سالانه ۳۱۰ میلی‌متر بوده و روزهای یخبندان سالانه ۱۰۴ روز می‌باشد.