اطلاعات دهلی نو
کشور هندوستان
دین هندو، اسلام، مسیحی
جمعیت 1986000
زبان رسمی هندی،انگلیسی
آب و هوا گرم
میانگین دما 30
سطح قیمت پایین

دهلی دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است .اهمیت دهلی بیش از هر شهر دیگری در تاریخ هند است. براساس منابع باستان شناسی هند، این شهر در سال ۵۰۰ قبل از میلاد مسیح توسط پانداواس ساخته شده است.بسیاری ریشه نام دهلی را در واژه فارسی دهلیز می‌دانند.

بعضی‌ها نیز بر این باورند که واژه دهلی تحریف شده نام راجا دهیلو از پادشاهان هند است. اهالی ساکن این شهر را امروزه دهلیتیس می‌نامند. دهلی شهری است جهانشمول، ۱۶۰ کشور جهان در این شهر دفتر نمایندگی سیاسی دارند. دهلی بخش عمده ای از اهمیت تاریخی خود را مدیون کوه های آراوالی که در جنوب غربی این شهر واقع شده- و رودخانه یامونا- که دهلی بر کرانه های غربی آن قرار دارد- است.این موقعیت جغرافیایی استثنایی سبب شده است تا دهلی از دیرباز بر مسیر تجاری که از شمال غربی هند به کرانه های رود گنگ کشیده شده بود، تسلط پیدا کند. این وضعیت رونق شهر دهلی را در پی آورد و به تبع آن این شهر به یکی از مراکز اصلی فرهنگی و روشنفکری هند تبدیل شد.

اکثر مردم فکر می کنند که دهلی نو همان دهلی است، اما اینطور نیست و تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. دهلی نو که در زبان انگلیسی به آن نیو دهلی (New Delhi) می گویند پایتخت هند است و یکی از بخش های دهلی به شمار می رود و مقر دولت هند و ادارات سیاسی و دولتی در دهلی نو قرار دارد. یعنی در واقع دهلی نو بخشی از دهلی است و دهلی یک شهر بزرگ است که شامل مناطق و بخش های مشهور زیادی می شود.