اطلاعات رشت
کشور ایران
دین اسلام
جمعیت 956971
زبان رسمی فارسی
آب و هوا معتدل و مرطوب
میانگین دما 0
سطح قیمت متوسط

شهر رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان می‌باشد، همچنین بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیه‌ای دریای خزر محسوب می‌شود. فاصله شهر رشت تا شهر تهران 325 کیلومتر است. شهر رشت با وسعتی بیش از 50 کیلومتر مربع بزرگترین شهر کناره دریای خزر به شمار می‌رود. آب و هوای رشت معتدل و در بعضی مواقع مه آلود است و از مناطق پر باران ایران به شمار میرود. متوسط درجه حرارت سالانه شهر رشت تقریبا معادل 15.9 درجه سانتیگراد می باشد و متوسط بارندگی سالانه این شهر 1356 میلی‌متر است.

 

اولین بار حمدالله مستوفی، در قرن هشتم هجری، از شهر رشت نام برده است. نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده که قبل از این دو، به آن بیه می گفته اند. آبادانی شهر رشت، از زمان شاه عباس صفوی شروع شد و در زمان قاجار، به دلیل توسعه اقتصادی ایران و اروپا، گسترش پیدا کرده است.

 

جالب است بدانید شهر رشت یکی از آن شهرهایی است که میزبان اولین‌ها در کشور بوده است: اولین شعبه بانک در ایران در سال 1304، اولین کتابخانه ملی در سال 1306، ورود اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در رشت و احداث اولین داروخانه و سرای سالمندان ایران توسط آرسن میناسیان. در تقویم رسمی کشور، 12 دی روز رشت نام دارد؛ چرا که حدود 450 سال پیش در چنین روزی این شهر به عنوان مهم ترین مرکز سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان گیلان انتخاب شد.

 

 

وقتی که به رشت سفر کردید، به هیچ عنوان شکم گردی را فراموش نکنید. زیرا اگر از غذاهای رشتی، آن هم با دست پخت خودشان نخورید، گویی اصلا این شهر را ندیده و نشناخته اید. در معرفی شهر رشت نباید از غذاهای محلی غافل شد. شهری که پر است از غذاخوری های سنتی، محلی و حتی لوکس و مجلل. هر کدام از غذاهای این شهر را که بچشید، گویی تازه با مزه موادی که در آن غذا استفاده شده است آشنا شده اید! معروف ترین غذاهای رشتی عبارتند از: کال کباب، انواع ماهی، کویی خوروش، تورش تره، اناربیج، واویشکا، باقلا قاتق، سیر قلیه، اشپل کوکو، شامی رشتی و صدها غذای لذیذ دیگر.

 

فرودگاه این شهر فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل رشت است که در سال 1326 افتتتاح شده است و پروازهای داخلی و خارجی به مقصد این شهر، از اینجا انجام می‌گیرد.