خانه علی موسیو (ندارد)

خانه علی موسیو
اطلاعات جاذبه گردشگری خانه علی موسیو
شهر تبریز
وب سایت Website
آدرس فارسی تبریز، خیابان ارتش جنوبی، انتهای کوچه حاج رضا، بن‌بست کربلایی علی مسیو، خانه علی مسیو
آدرس انگلیسی ندارد

توضیحات خانه علی موسیو تبریز

کربلایی علی مسیو تاجری تبریزی‌ الاصل بوده که به کشورهای اروپایی به‌ ویژه کشور فرانسه سفرهای بسیار داشته و به همین دلیل «مسیو» لقب گرفته بود. مقایسه خانه ‌های اعیان و اشراف آن دوره، با مساحت کوچک این خانه و معماری خاصش که شبیه خانه‌های اعیانی آن زمان نیست، این گمانه را که آنجا خانه دوم علی مسیو بوده، تقویت می ‌کند؛ اما واقعیت این است که اینجا محلی مخفی بوده، برای اینکه تصمیمات مخفیانه مشروطه ‌خواهان آنجا گرفته شود.اتاق ‌های تودرتو و حالت غیرمرسوم و به ‌هم‌ وصل ‌شدن قسمت ‌های این خانه باعث می‌ شود کسی که برای اولین‌ بار در آنجا قدم گذاشته، کمی گمراه شود و راه ورود و خروج را گم کند. این معماری منحصر به ‌فرد، مرکز غیبی تبریز را از دیگر بناهای به‌ جامانده از آن روزگار متمایز می‌ سازد.

خانه شامل دو حیاط با اتاقهای جانبی در سه وجه حیاط اندرونی و در دو وجه حیاط بیرونی است. این دو حیاط بوسیله یک ورودی باهم مرتبط هستند و حیاط اندرونی با دو پله اختلاف سطح نسبت به حیاط بیرونی در ارتفاع بالاتری قرار گرفته است.
بنا شامل دو طبقه است و از زیرزمین ضلع غربی به عنوان ورودی خانه همسایه استفاده می شود.بنا پلان نامتقارنی دارد.

از خصوصیات بارز بنا ارتباط بین حیاطهای اندرونی و بیرونی است که فقط توسط یک دیوار از هم جدا شده اند در حالیکه در اکثر خانه های قدیمی مابین حیاط اندرونی و بیرونی یک فضای معماری وجود دارد.